Арсенал има „пеколен“ план – носи две големи ѕвезди на „Емирати“

0
166

Независно дали ќе се пласира во Лигата на шампиони, или не, Арсенал на лето е спремен да прави вистинска реконструкција на тимот и ќе биде активен на трансфер пазарот.

Англиските медиуми пренесуваат дека Унаи Емери сака да донесе пет нови фудбалери, а приоритет ќе биде засилување на одбраната. „Индепендент“ открива дека главни трансфер мети на „топџиите“ ќе бидат Самуаел Умтити од Барселона и Давид Алаба од Баерн Минхен.

Познати Умтити е тешка сезона со повреди и до сега има одиграно само 9 меча во Примера. Барса сака да го донесе Де Лихт, па Французинот најверојатно ќе ја промени средината на крајот на сезоната, а негов приоритет е трансфер во Премиер лигата.

Ситуацијата со Алаба е поразлична бидејќи Австриецот е незаменлив дел од тимот на Баерн Минхен. Меѓутоа, Баварците на таа позиција го купија Лукас Хернандез, па тоа може да го натера Алаба да ја промени средината.

Неодамна тој јавно призна дека би сакал еден ден да заигра во Премиер лигата и дека од мали нозе навива за Арсенал.

Сепак, на „топџиите“ воопшто нема да им биде лесно да донесат две топ-засилувања особено доколку не успеат да обезбедат пласман во Лигата на шампиони.

Извор: taratur.mk