(Видео) Ова тешко дека некогаш ќе се повтори – Пред 31 година Ван Бастен постигна чуден гол и сите ги остави во неверување!

0
300

Марко ван Бастен беше еден од најдобрите фудбалери на сите времиња.

Пред точно 31 година, Холанѓанецот постигна спектакуларен погодок во дуелот со СССР, потврдувајќи го триумфот на неговата селекција и титулата шампион на Европа.

Холанѓаните ги победија Советите со 2:0 во финалниот меч на Олимпискиот стадион во Минхен, со головите постигнати од страна на Руд Гулит во 32 минута и на Марко ван Бастен во 54. минута…