(Видео) Солзите на Надал го обиколија светот – Шпанецот по видеото што го виде плачеше како мало дете!

0
166

Надал го освои УС Опен совладувајќи го во финалето одличниот Русин Данил Медведев со 3:2 во сетови (7:5, 6:3, 5:7, 4:6, 6:4).

Шпанецот така стигна до својот 19-ти Грем Слем во кариерата и сега има само еден помалку во „вечниот“ ривал Роџер Федерер.

Пред доделувањето на пехарот го виде на видеобимот видеото кое му беше посветено, го совладаа емоциите и едноставно не можеше да ги сокрие солзите.

Од друга страна, 23-годишниот Медведев остана бес трофејот во своето прво Грен слем финале.

Надал беше втор носител, додека Медведев петти фаворит на турнирот.

Вкупниот награден фонд на УС опен изнесуваше 57,2 милиони долари.

Ова е емотивниот момент на Надал од кога се беше претходно завршено….