Ви откриваме: Најбараните дестинации на светот

0
228

Секоја година, на самиот почеток на истата, ви ги откриваме новите трендови во светот на патувањето и дестинациите кои ќе бидат вистински хит.

Овој пат, Гугл го претстави својот „Year in Search“ извештај, кој е нешто слично на ретроспектива на сите настани и трендови кои се нашле во насловите. Нормално, ние се фокусираме само на дестинациите кои биле најпребарувани, па ги откриваме најпосакуваните места на нашата планета кои вредат да се посетат.

Претходните податоци постојано се „вртеле“ околу едни исти дестинации, но минатата година оваа листа конечно добила проширување. Првите топ три места на листата на најпребарувани дестинации ги заземаат европски градови, додека на самата листа вкупно 50:50 се застапени локалитети на Северна Америка и Европа.

Доколку сакате да се инспирирате за вашето наредно патување, а искусните патници знаат дека за тоа не се чека „пет до дванаесет“, прелистајте ги нашите предлози и откријте ги топ 10-те најбарани места на планетата.

10. Шпанија

9. Њу Орлеанс

8. Ирска

7. Њујорк

6. Лас Вегас

5. Исланд

4. Италија

3. Бора Бора

2. Бахами

1. Париз