„Глорија“ носи сè пред себе во Каталонија

0
15

Незапамтена бура ја зафати Шпанија. Невремето е наречено „Глорија“ и носи се пред себе. Најпогоден е градот Жирона во Каталонија.На видеото може да се забележи бела пена како плива по улиците.

Поради бурата и снежните врнежи во Шпанија загинаа најмалку четири лица, а над 20 лица се повредени.

Шпанската метеоролошка служба предупреди дека од невремето ќе бидат погодени голем број провинции на североисточниот дел на Шпанија.