Ова е убедливо најпродаваниот луксузен автомобил во Германија

0
66

Германскиот производител на автомобили „Дајмлер“ во четвртокот објави дека продал 2,34 милиони патнички автомобили од марката „мерцедес“ во 2019 година, тврдејќи дека е најпродавана германска луксузна марка.

Мерцедес продаде рекорден број автомобили во родната Германија, Кина и САД, благодарение на силната побарувачка за теренски автомобили и скапите седани.

Продажбата во Кина се зголеми за 6,2 проценти, соопшти Мерцедес-Бенз, истакнувајќи дека клиентите таму нарачувале повеќе од 700 луксузни седани на Мејбах Мерцедес Б-класа месечно.

Иако Дајмлер тврди дека ја задржа титулата најпродаван луксузен бренд во 2019 година, нивниот конкурент БМВ сè уште не објавил бројки за продажба за одделни брендови.

Севкупно, групата БМВ, која е сопственик на марките Mini и Rolls-Royce, продаде 2,52 милиони возила, надминувајќи ја вкупната продажба на Daimler од 2,46 милиони автомобили во брендовите Mercedes-Benz и Smart.