Познат терминот на најважното „Ел Класико“ во последните сезони

0
26

Познат е терминот на одигрување на едно од најголите дербија во Европа, дуелот помеѓу Реал Мадрид и Барселона.

Второто „Ел Класико“ оваа сезона ќе се ихгра на 1-ви март во 21 часот на „Сантиаго Бернабеу“, а ќе биде во склоп на 26-то коло од шпанската Примера.

После 22 одиграни кола во Примера Реал Мадрид има три бода предност пред Барселона, па двата клуба оваа сезона водат неизвесна борба за титулата.

Токму потради тоа со големо исчекување се чека ова „Ел Класико“ кое е можеби најважно во последните неколку години.

Првото Ел Класико на „Камп Ноу“ заврши без победник, но и без голови.