По земјотресите во Албанија 52 лица се во болница

0
148

Албанија беше погодена од силен земјотрес во Јадранското Море, на неколку километри од Драч. Досега се регистрирани неколки земјотреси, една со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала и друг со јачина од 7,5 степени. Додека други се помали земјотреси.

Потресите се чувствуваат во Тирана, Поградец, Фиер како и делови од југо-западна Македонија. Ситуацијата создаде паника кај жителите. Илјадници граѓани ги напуштија домовите. Земјотресот предизвика големи штети врз куќите.

Министерката за здравство Огерта Манастирлиу рече дека 67 граѓани во Тирана и Драч добиле лекарска помош. 52 граѓани се лекуваат во болница поради траума со повреди од земјотрес, меѓу кои и 9-годишно дете. Во болницата во моментов има 21 пациент.

Извор: lider.mk