Предлог за десерт: Мафини со лимони и суво грозјe

0
34

Потребни состојки:

 • 100 г путер
 • 170 г шеќер
 • 2 јајца
 • 260 г брашно
 • 30 г овесни снегулки
 • ½ прашок за печиво
 • Прстофат сол
 • 60 мл сок од лимон
 • 250 мл млеко
 • 3 лажици суво грозје
 • Глазура од лимон
 • 70 г шеќер во прав
 • 5 лажици сок од лимон
 • Неколку капки масло

Начин на подготовка:

Изматете го путерот и шеќерот со миксер и додајте јајца. Полека додавајте ги и останатите состојки, а смесата изматете ја со миксер.

Во калап за мафини ставете корпи и додајте од смесата.

Печете ги на 170 степени околу 20 минути. Откако малку ќе се изладат, прелијте ги со глазура од лимон.

Глазура од лимон: со миксер изматете шеќер со 4 лажици сок од лимон и неколку капки масло, а по потреба додајте малку сок од лимон за да глазурата биде течна.