Принцот Вилијам ја откри состојбата на принцот Филип, кој неодамна беше хоспитализиран

0
17

Принц Вилијам , внук на принцот Филип кој што беше хоспитализиран пред една недела изјави дека неговиот дедо е добар.

На прашањето на новинарите за здравјето на неговиот дедо за време на посетата на центарот за вакцинација, принцот Вилијам одговори дека „принцот Филип е добро, внимаваат на него“, по што тој намигна.

Принцот Филип (99) бил примен во болницата Кинг Едвард VII. во Лондон во вторникот вечерта.

– Тој беше хоспитализиран како претпазливост по совет на кралицата, откако не се чувствува добро, се вели во соопштението на палатата.

Еден извор од палатата прецизирал дека принцот немал Ковид-19. Првата доза на вакцината ја прими на почетокот на јануари.

Принцот Филип се пензионираше во август 2017 година и учествуваше во повеќе од 22.000 официјални јавни обврски откако неговата сопруга седна на тронот во 1952 година. Тој продолжува да ја придружува кралицата на некои јавни настапи.

Во јуни 2017 година тој беше хоспитализиран два дена за да се лекува од инфекција. Кук го оперираше во 2018 година.