10 опасни навики за време на возење – ако правите нешто од ова, треба да се замислите

0
88

Со растот на трендовите и модерните навики, луѓето секојдневно изнаоѓаат секакви непотребни и опасни занимации кои ги прават додека управуваат со возилото.

Многумина имаат навика сè што нема да завршат дома, поради брзање, да се обидат да го направат во автомобилот. Се јавуваме на телефон за да закажеме состанок кај стоматолог, да го прочитате записот што ни треба за состанок, да облечете поубава маица и многу други работи кои можат опасно да го одвлечат вниманието додека возите.

Британскиот Bright Side опиша 10 работи кои луѓето често ги практикуваат додека возат, но треба да прекинат, бидејќи овие навики можат да имаат катастрофални последици.

10. ПЕЕТЕ ЗАЕДНО СО РАДИОТО ДОДЕКА ВОЗИТЕ

Ниту еден возач не може да одолее на омилената песна на радио. Мора да пеете гласно. Ова е многу лоша идеја, колку и да изгледа безопасно. Ако обрнете внимание, ќе забележите дека во тие моменти сте доста емотивни, премногу возбудени и презаситени од музиката што ја слушате. Ова е причината зошто пеењето не се советува додека возите. Потребна е само една секунда негрижа што може да ве чини живот.

9. СЛУШАЛКИ ВО УВО ДОДЕКА ВОЗИТЕ

Втор на списокот на лоши идеи е слушалките за во уво. Нема да можете да ги слушнете сирените зад вас, ниту ќе можете да слушате важни предупредувања. Некои луѓе се чувствуваат дремливо додека слушаат музика на слушалките.

8. ВОЗЕЊЕ СО ПОТПЕТИЦИ

За сите жени кои се од глава до пети дотерани и на високи потпетици, им се советува секогаш да имаат еден пар рамни чевли во својот автомобил. Потпетиците може да се заглават и да предизвикаат несреќа. И, се разбира, тие се многу непријатни за возење.

7. НОЗЕ НА КОНТРОЛНИОТ ПАНЕЛ

Ако сте исто така еден од оние што имаат навика да ги ставаат нозе на контролната табла додека возите, прочитајте го ова. Ако се случи несреќа, лицето кое седи на овој начин ќе биде најмногу повредено. Објаснувањето е многу едноставно: кога воздушното перниче ќе се отвори за време на несреќата, големи се шансите нозете да ви удрат во главата. Во оваа позиција, имате помалку контрола над вашето тело, и затоа не можете да ги спречите нозете да се кренат над главата за време на несреќа.

6. СПИЕТЕ ДО ВОЗАЧОТ

Дали седите на сопатничкото седиште и планирате дремка? Лоша идеја! Сите сме го слушнале научно докажаниот факт дека кога едно лице ќе се проѕева, друго ќе се проѕева по него. Научниците велат дека не треба да се спие покрај возачот затоа што проѕевањето и обидот да се дремне може да го натераат и возачот да се чувствува и дремливо.

5. ПИШУВАЊЕ ПОРАКА ИЛИ РАЗГОВОР НА ТЕЛЕФОН

Општо правило што важи за сите возачи. Нема пораки и повици додека возите! Ова може да создаде проблем бидејќи може да го привлече вниманието на возачот и да доведе до несреќа. Возачот мора да се фокусира целосно на возењето, а не на телефонот. Користете еден од уредите без раце? Сè уште нема гаранција дека ова нема да ја наруши вашата концентрација на патот.

4. ВАШИОТ АВТОМОБИЛ НЕ ТРЕБА ДА БИДЕ СОБЛЕКУВАЛНА

Понекогаш сте во такво брзање, немате време целосно да се облекувате и планирате да го направите тоа во автомобилот. Ова е исклучително опасно. Замислете се со маица над главата или наведнување за да облечете чорапи. Дали знаете што може да се случи во дел од секунда?

3. ЉУБОВ КОН ДОМАШНИТЕ МИЛЕНИЦИ

Љубовта што ја чувствувате за вашето домашно милениче покажува колку ви е големо срцето. Автомобилот не е место за изразување емоции. Најдобро е да го направите тоа дома. Опасно е да му дозволите на вашето домашно милениче да ви седне во скутот додека возите. Ако сè уште сакате тоа да седне на сопатничкото седиште, проверете дали е правилно обучено. Има добри шанси присуството на вашето домашно милениче во автомобилот да ве деконцентрира . Миленичето може да ве изгребе или да ве турне. Тие се непредвидливи и не се препорачува да ги носите со себе.

2. ВОЗЕЊЕ СО КОЛЕНА ИЛИ ЛАКТИ

Понекогаш имате појадок во рацете и не можете да го оставите иако возите. Користењето на колената и лактите за управување со воланот може да биде исклучително опасно. Нема друг начин да се вози, освен со двете раце на воланот.

1. ЧИТАТЕ И ВОЗИТЕ

Читањето додека возите е опасно. Испраќањето на порака трае само неколку секунди, додека читањето додека возите е многу полошо, бидејќи може да ви одземе многу концентрација. Чекајте додека не стигнете таму каде што сте тргнале и потоа започнете со читањето. Главоболката при возење е поврзана со читање и гледање на некои содржини додека возите. Читањето може да ве направи и дремливи, советуваат од британскиот специјализиран портал Bright Side.

Извор: taratur.com