ПОТПОЛНО ИСФРЛАЊЕ НА ШЕЌЕРИТЕ И МАСТИТЕ ОД ИСХРАНАТА Е ГОЛЕМА ГРЕШКА: Ако сакате да ослабете само применете ја оваа навика!

1

Проф. Д -р Верослава Станковиќ, како гостин во утринската програма на ТВ Пинк, зборуваше за најчестите грешки што ги прават сите оние кои сакаат да ослабат, како и единствениот докажан начин да се доведе линијата до совршенство.

“Мора да постои урамнотежена исхрана во текот на целата година за да бидете фит во текот на летото. Но, повеќето луѓе започнуваат со диета само во мај и јуни и создаваат стрес во телото. И секој стрес доведува до пад на имунитетот, кога стануваме подложни на вируси , бактерии и други нарушувања “, рече таа.

Повеќето луѓе кои сакаат да ослабат, најпрво ги отстрануваат маснотиите и шеќерот од исхраната, а тоа е всушност најголемата грешка. За да почне да се топи маснотијата, доволно е исхраната да биде умерена и избалансирана. Применувајте ги овие правила и резултатите сигурно нема да се пропуштат. Клучот за се во животот, дури и витките линии, е рамнотежата.

Три оброци дневно, плус една ужинка, се доволни за здрав „распоред“ на храна, рече проф. Д -р Станковиќ.

Со четири оброци нема да се прејадете, туку ќе внесете онолку колку што ви треба. Треба да се избегнува масна и тешка храна, како и едноставни шеќери. Не го исфрлајте, бидејќи ја буди желбата и „гревот“, туку само избегнувајте го. „Треба да внимаваме да јадеме што повеќе зеленчук, овошје, млеко, млечни производи и месо во текот на целата година“, рече таа.

„Физичката активност секогаш оди со правилна исхрана, бидејќи без конзумирање калории, нема да има нормализација на телесната тежина“, вели таа.

Умереноста е клучна дури и кога станува збор за активност, бидејќи премногу физичка активност е стрес. „Пешачете наутро, возете велосипед, трчајте или само шетајте, наутро додека температурата е пријатна“, рече таа.

Лекарот исто така предупреди дека инстант диетите се голема стапица и опасност за здравјето.

“Протеините се излачуваат, а три четвртини од нашето тело се протеини. Ако ги излачуваме и други хранливи материи, ги консумираме нашите протеини и немаме доволно за да изградиме соодветен имунитет. Тогаш се внесуваат минимум минерали, а тоа го нарушува имунитетот . Додадете стрес во самата диета, зголемете го адреналинот и тоа ќе го наруши имунитетот. Сите оние диети кои се моментални и не внесуваме доволно калории и хранливи материи ќе го урнат имунитетот “, рече таа.

При изборот на протеини, треба да јадете белка од јајце и сурутка, како и посно месо. И минералите ќе бидат обновени со свеж зеленчук. И нема потреба да земате додатоци освен ако не се препорачани од експерти.