Невообичаена состојка: Направете ги највкусните печени компири (РЕЦЕПТ)

40

>Мора да се обидете!

Младиот готвач Ејтан Бернат сподели интересен трик на TikTok во кој покажува што е потребно за совршен празничен помфрит.

Само една состојка е клучна

Готвачот Ејтан верува дека го нашол наједноставниот начин да ги направи најфините печени компири, користејќи прилично необична состојка, мајонез. Ејтан ги подготвува печените компири со едноставно миење на компирите, без да ги излупи, потоа ги премачкува со полномасен мајонез, па додава зачини како бибер, лук, пиперка и свеж магдонос. Така премачканиот компир овој готвач го пече 20 минути на 200 степени.

@eitan Mayo Roasted Potatoes are going to be your new favorite cooking hack this season! #cooking #food #chef ♬ original sound – Eitan Bernath

Ејтан тврди дека овој начин на печење ги прави компирите „совршено меки, крцкави и вкусни“. Еден корисник на TikTok коментира: „Морам да кажам дека на почетокот бев скептичен, не верував, но ме освои“,друг корисник признал: „Луѓето забораваат што е навистина мајонезот, главно масло, така што има 100 проценти смисла. .