ПОЧИНА ПОЗНАТИОТ АКТЕР: Го познававме по улогите во популарните серии, но една негова улога ја одбележа неговата кариера

55

Актерот Џон Ејлорд, познат по улогите во сериите ЕР и Вест крилја, почина на 75-годишна возраст.

Алефорд починал во својот дом во Сиетл, само неколку дена откако неговата сопруга Мери потврдила дека е во многу лоша здравствена состојба. Веста за смртта ја соопшти неговиот долгогодишен пријател и агент Мичел Стабс.

– Џон беше клиент што можеш да го посакаш, добар пријател и човек, напиша Стабс во изјавата.

Џон Ејлорд беше познат по своите улоги во многу телевизиски серии, но најзабележителна беше улогата на хирургот Доналд Аспауг и водечки член на одборот за итни случаи во серијата „ЕР“.

Ејлорд имаше забележителни улоги во филмовите „Вода за слонови“, „Долу со љубовта“ и „Желките нинџа“.