Лекови или промена на исхраната – како да го намалите холестеролот?

56

Зборот „холестерол“ обично предизвикува негативни здравствени конотации.

Тоа е еден вид липиди, восочна супстанција слична на маснотиите, која природно се произведува од црниот дроб и има многу важни функции во телото: ги стабилизира клеточните мембрани, го поддржува производството на одредени хормони и е неопходна за нормален развој на мозокот.

Не е секој холестерол ист. Два типа на протеини го транспортираат во и надвор од клетките. Липопротеинот со ниска густина (LDL, познат и како „лош“ холестерол) придонесува за таложење на маснотии во артериите, што може да резултира со срцеви заболувања и потенцијален мозочен удар. Липопротеинот со висока густина (HDL, т.н. „добар“ холестерол) враќа дел од холестеролот од клетките назад во црниот дроб, кој го разградува и го исфрла од телото.

„Високото ниво на холестерол во крвта секогаш треба да се разговара со лекар“, вели д-р Улрих Лауфс, раководител на одделот за кардиологија во Универзитетската болница во Лајпциг.

Кој е најдобриот начин за намалување на холестеролот?
Лауфс истакнува дека третманот се однесува на личноста, а не на нивото на холестерол, па затоа мора да се земат предвид и сите други фактори на ризик за здравјето – како што се висок крвен притисок, дијабетес, проблеми со бубрезите или прекумерна тежина.

Експертите предупредуваат дека прекумерната тежина не треба да се меша со хиперхолестеролемија, медицинскиот назив за високо ниво на холестерол во крвта.

„Ова се различни проблеми, иако често се преклопуваат. Некои слаби луѓе имаат високо ниво на холестерол, а некои дебели луѓе имаат низок холестерол“, вели Лауфс, додавајќи дека високиот холестерол често е наследен.

По разгледување на сите релевантни фактори, се донесува одлука да се препишат лекови за намалување на холестеролот. Најчести се статините кои го блокираат ензимот потребен на црниот дроб за создавање на холестерол. Вообичаен несакан ефект на статините е болка во мускулите. Но, болката во мускулите не е нужно резултат на земање статини бидејќи „и онака е вообичаена во средната и староста“, вели Лауф.

„Девет од десет луѓе кои го пријавиле овој симптом би имале болка доколку не го земале овој лек.“

Но, лековите не се единственото средство за намалување на холестеролот.

Д-р Ен Флек, специјалист по нутриционистичка медицина, вели дека правилните промени во животниот стил можат да бидат алтернатива на терапијата со статини или барем да овозможат да се земе помала доза. Пред каков било третман со статини, таа препорачува индивидуално приспособени промени во животниот стил, првенствено во начинот на исхрана.

Не треба да се откажувате од јадењето јајца
Црниот дроб произведува околу 80 отсто од холестеролот во телото, а остатокот доаѓа од храна од животинско потекло, како јајца, месо и путер. Специјалистот за нутриционистичка медицина д-р Михаела Дол предупредува дека избегнувањето на сите намирници што содржат холестерол е неефикасно.

„Ако внесете помалку холестерол во вашето тело, ригорозно ускратувајќи си кокошкини јајца во исхраната, вашето тело само ќе произведува повеќе холестерол, бидејќи му е потребен“, вели Дол.

Другите промени во исхраната се покорисни. Флек вели дека треба да вклучите растворливи влакна во поголемиот дел од вашата исхрана, кои врзуваат големи количини на холестерол во цревата, намалувајќи ја неговата апсорпција во крвотокот.

Бета-глуканот, главната компонента на растворливите влакна во овесните трици, го намалува нивото на холестерол. Диететичарите пресметале дека треба да изедете околу 40 грама овесна каша пред да се забележи позитивен ефект. Флек исто така препорачува зголемен внес на омега-3 масни киселини. Масните риби и маслото од алги се особено богати со омега-3 масни киселини EPA и DHA, кои се особено корисни за здравјето. Тој додава дека исто така е важно да се консумираат што помалку транс масни киселини, па затоа е подобро наместо сончоглед или пченкарно масло да се користи маслиново или масло од репка.

Никогаш не е доцна за промени
Како општо правило, добра идеја е да се „доближите“ до медитеранската исхрана, т.е. зеленчук, овошје, билки, јаткасти плодови, семки, мешунки, цели зрна и маслиново масло, додека консумирате умерени количини на морска храна, живина, јајца и млечни производи. Црвеното месо да се консумира само повремено.

Клучот е да го одржувате дневниот внес на калории блиску до бројот на калории што ги согорувате, вели Лауфс. Тој советува „да не се пуши“ и „да се биде физички активен“.

Никогаш не е доцна да ги направите овие промени во животниот стил. Дури и ако имате повеќе од 70 години, префрлањето на здрава растителна исхрана и почестото вежбање може да има многу придобивки, забележува Дол. Таа додава дека е сигурна дека многу луѓе би се чувствувале многу подобро доколку повеќе вежбаат, внимаваат на исхраната и го изгубат вишокот килограми наместо да земаат лекови.

Меѓутоа, ако покаченото ниво на холестерол не се намали и покрај сите напори што сте ги направиле, време е да ја преиспитате вашата стратегија, да ја зајакнете или, во консултација со вашиот лекар, сепак да почнете да земате лекови.