Тимоти Шаламе го надмина рекордот на Џон Траволта стар 45 години

54

Тимоти Шаламе стана популарен со својата улога во филмот “Call Me By Your Name” од 2017 година и во само седум години постигна голем успех како најбараниот млад актер во Холивуд. Неговите успеси се непрекинато се бројат, а според порталот “Дексерто”, Шаламе штотуку го соборил рекордот што го држел само еден актер пред него.

Се истица дека благодарение на главните улоги во филмовите “Dune: Part Two”, кој беше премиерно прикажан на почетокот на месецот, и “Вонка”, чија премиера беше во декември, Шаламе се појави во два блокбастери по ред. Пред тоа, тоа успеа само на Џон Траволта, најбараниот актер од 70-тите години.

Во декември 1977 година, Траволта се појави во светскиот хит “Треска на саботната вечер”, а шест месеци подоцна играше главната улога во мјузиклот “Брилијантин”. Оваа втора улога го сметаат за најдобрата во филмскиот мјузикл на сите времиња.

Мјузиклот “Вонка” на Шаламе заработи 628 милиони долари, додека “Dune: Part Two”, кој се уште се прикажува во кината, досега заработи 498 милиони долари. Експертите предвидуваат дека вториот дел од “Dune” може да достигне приход од милијарда долари. По овие два блокбастери, Шаламе моментално го снима биографскиот филм “A Complete Unknown”, базиран на животот на Боб Дилан.