сабота, мај 30, 2020

Македонија ја гледам со германски систем, американско образование, француска култура и македонски менталитет

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски гостуваше во шоуто „Еден на Еден“, но во вчерашната епизода не беа објавени сите разговори со водителот Жарко Димитриоски. На...

Овој дел од манифестот на АСНОМ сакаат да го избришат од Уставот, нема да...

Македонија испишува многу црни денови. Ова се можеби најтешките денови во модерната историја на Македонија. Ни нанесоа голем срам, ни нанесоа болка. Ни нанесоа...

Зеколи: На Брисел му е гајле дали Заев ќе остане на власт

Поранешниот македонски амбасадор во НАТО, аналитичар и колумнист Арсим Зеколи во својот последен Твит повторно ја анализира актуелната тема околу тоа дали Македонија ќе...

Бил Николов: Заев, нема да престанам додека не бидеш затворен за велепредавство

Секоја Македонска фолк песна е за Македониија, не за Северна Македонија. Пораснавме пеејќи за трагичната поделба на Македонија.

Новинарите на удар- Власта нема толеранција кон критички настроените медиуми

Новинарите на удар. Власта нема толеранција кон критички настроените медиуми. „…Во текот на еден подолг период, јас, сопствениците и менаџерите на „Слободен печат“ различно гледаме...

Сведок: Пино беше со Ангела само за с*кс

Не можам да верувам дека една девојка може да осмисли такво нешто, сведочеше во судот братучедката на убиениот Пино Секондо, Марија Вера Трпковска која...

Професорот Владимир Трајковски откажа учество на конференција во Србија поради ,,Северна”

Проф. Д-р. Владимир Трајковски, професор по генетика, на својот Фејсбук профил напиша дека го откажал своето учество на конференција во Србија поради пежоративноста на...

Кој е Ваљон Беља, функционерот на ДУИ кој беше застрелан вчера во Чаир?

Економскиот директор на Клиниката за гинекологија, Ваљон Беља, кадар на владејачката ДУИ, синоќа беше застрелан во скопски Чаир. Од Министерството за внатрешни работи се...

Колумна на Џејсон Мико: Идентитетот како прашање на националната безбедност

Размислете за следното: името на Република Македонија беше сменето и се почесто Македонците се нарекуваат „Северномакедонци“, а нешта што треба просто да се нарекуваат...

Доставени докази дека Чавков нема вила на Халкидики, адвокатот најави жалба во Меѓународниот суд...

Петмина од осудените за настаните во Собранието на 27-ми април, денеска до Апелациониот суд Скопје поднесоа жалба и побараа да им биде...

Последни вести