Заев-Лорингхофер: Членството на Македонија во НАТО ќе донесе стабилност во целиот регион

Поддршка од НАТО за финалните чекори за членство и надеж дека Република Македонија ќе биде 30. земја членка на Алијансата изрази помошник генералниот секретар...

Села: Спремни сме за предвремени парламентарни избори

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зиадин Села, вчера изјави дека се уште немаат став во врска со претседателските избори, но дека се согласуваат со...

Заев: Во петок ќе одлучуваат партиските органи на СДСМ за изборите

Дебата за можноста за одржување претседателски заедно со предвремени парламентарни избори е отворена, в петок најверојатно ќе се одржи седница на Централниот одбор на...

За грчкото МНР Договорот од Преспа не признава македонски народ или македонска нација

Во актуелната грчка кампања за толкување на придобивните на Договорот од Преспа, на интернет страницата на грчкото Министерство за надворешни работисе одговара и на неколку...

Заев: Имаме повеќе од 10 кандидати за претседател на државата од сите етнички заедници

Премиерот, Зоран Заев, потврди денеска дека СДСМ спроведува анкети за да го измери рејтингот на потенцијалните кандидати за претседател. Во јавноста се шпекулира дека...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата и Мила Царовска го доведуваат системот за социјална заштита во пропаст

Владата и Мила Царовска го доведуваат системот за социјална заштита во пропаст. Граѓаните беа сведоци на голем број силувања во домовите, а одговорност од...

Бучковски: СДСМ губи гласачи поради штетните политики, посебно со Уставните измени и Законот за...

Во вчерашното Отворено студио на 1ТВ гостуваше поранешниот премиер и актуелен професор на Правниот факултет, Владо Бучковски кој изјави дека СДСМ ги губи своите...

Целосната содржина на Законот за употреба на јазиците испратена до Венецијанската комисија

Владата на Република Македонија, согласно својата претходно донесена одлука, ја испрати целосната содржина од Законот за употреба на јазиците на мислење до Венецијанската Комисија,...

„Лидер“: Дали терорист од Диво Насеље е назначен за советник во Владата?

Беким Алиу од Куманово – кој за време на нападот во Диво Насеље (2015) на терористите преку фејсбук им ги откриваше позициите на полицијата...

Српските медиуми голтнаа лажна вест од Миленко: Иванов е во домашен притвор!

Српскиот дневен весник „Информер” во своето денешно издание проголта лажна вест сервирана од некогаш популарниот македонски ТВ водител, Миленко Неделковски. Во текстот под насловот „Државен...

Последни вести