Груевски може да бара азил по две основи, постапката би траела до 90 дена

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој избега во Унгарија, според унгарските закони, може да побара азил врз основа на два услова – ако има...

СЈО отфрла вина за бегството на Груевски

Скопје, 14 ноември 2018 (МИА) – „Специјалното јавно обвинителство нема никаква вина за бегството на Никола Груевски. Постојано укажуваме и поднесуваме барање за притвор,...

СЈО: Јанакиески и Божиновски се подготвувале да избегаат како Груевски

Притворот за обвинетите во предметот „Титаник“ Миле Јанакиески и Кирил Божиновски е побаран затоа што во текот на вчерашниот ден Специјалното јавно обвинителство (СЈО)...

Притвор од 30 дена за Јанакиески и Божиновски

Скопје, 14 ноември 2018 (МИА) – Мерка притвор од 30 дена им е определена на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и...

Кој е виновен за бегството на Груевски?

Скопје, 14 ноември 2018 (МИА) – Откако полицијата распиша национална потерница и почна да спроведува акции за пронаоѓање на поранешниот премиер Никола Груевски, кој...

Последни вести