сабота, мај 30, 2020

Град Скопје ќе врши присилна наплата на заостанат и неплатен долг од 2013 до...

Скопје, 15 ноември 2018 (МИА) – Град Скопје ќе почне постапка за присилна наплата на неплатените обврски по основ на годишниот данок на имот...

„Политика“: Груевски побегнал преку Албанија

Белград, 15 ноември 2018 (МИА) – Поранешниот македонски премиер Никола Груевски со лажен пасош ноќта ја преминал македонско-албанската граница и илегално стигнал до Тирана,...

Тинејџери од Кавадарци нападнати во „55“ на ЈСП

М.Ј.(19) и Ј.С.(19), двајцата од Кавадарци вчера околу 20 часот пријавиле дека биле физички нападнати. Нападот се случил во автобус бр.55 на ЈСП Скопје од...

Чаури и дупки во ѕид пред стан во Скопје во кој престојувал Грк

С.П.Д.А.(54) од Грција вчера во 18:15 часот пријавил дека покрај влезната врата од станот во кој престојува како потстанар на ул. „Орце Николов“ забележал...

Oстанува нејасно, врз основа на што се следат активностите на претседателот Иванов и неговиот...

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против лицето Миле...

Притворот да не се користи како казнена мерка

Од независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата велат дека притворот не треба да се користи како казнена мерка, бидејќи како што велат...

На осомничените за убиството на Кашоги треба да им се суди во Турција

Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу денеска изјави дека неговата земја не е задоволна со смртната казна, што саудискиот јавен обвинител ја побара за...

Мигранти нападнаа и повредија момче во трамвај во центарот на градот

Триесетгодишниот А.Ш. вечерва е повреден во судир со мигранти, што околу 20 часот се случил во трамвај во центарот на Сараево. Како што потврдуваат од...

Могерини очекува Приштина да ги укине дополнителните царини

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини денеска изјави дека очекува властите во Приштина да ги укинат воведените дополнителни царини...

„Гардијан“ објави снимка од претепени мигранти

Британски „Гардијан“ објави снимка на која се слушаат гласови на мигранти кои тврдат дека ги претепале хрватски полицајци при обид да преминат од Босна...

Последни вести