сабота, мај 30, 2020

Новонастанатата ситуација прво удри врз грбот на работниците: Ќе има отпуштања и половина плата

Дел од домашните компании кои немаат доволно работа поради новонастаната ситуација на вработените им рекле дека ќе им ја намалат платата. Во некои ќе...

Мицкоски побара ослободување на фирмите за плаќање на придонеси за вработени, замрзнување на обврските...

Веднаш по прогласување на вонредна состојба да се донесат владини одлуки со законско дејство. Потребно е замрзнување на обврските на компаниите кон државата, чија...

Заев: Полициски час ќе се воведе ако нема ред и треба да очекуваме сериозна...

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска на прес конференција ја поздрави одлуката на Владата за воведување на вонредна состојба и се надева на позитивен...

Врховен суд во карантин, сестра на судијка заразена со коронавирус

Дел од судиите и другите вработени решиле да не одат на работа, па е доведено во прашање функционирањето на Судот во полн капацитет Паника владее...

Советникот на Заев со навреди кон Ромите во Пепелиште

Откако на социјалните мрежи се појави видео во кое патниците кои стигнаа од Австрија и синоќа беа сместени во Пепелиште се жалеа на условите...

Уште две лица од Гевгелија ја напуштиле самоизолацијата, обвинителството бара да бидат казнети 2.000...

Само што техничкиот премиер Оливер Спасовски кажа дека Владата бара од претседателот Стево Пендаровски да прогласи вонредна состојба, која нема да значи ограничување на...

Мицкоски: Да не навлегуваме во правните дилеми, да навлеземе во решавање на проблемите на...

Загрижен сум за алармантноста на состојбата со ширењето на заразната пандемија, особено што отсуствува брза и одлучна реакција на надлежните институции во делот на...

Мајка и ќерка не ги почитувале мерките за изолација: Се вратиле од Италија излегувале...

Основното јавно обвинителство Струмица денеска поднесе обвинителен предлог против мајка и ќерка од Струмица на возраст од 56 и 35 години, поради основано сомнение...

Каракамишева со детално објаснување: Што е разликата меѓу кризна и вонредна состојба?

Што е разликата меѓу кризна и вонредна состојба? 1. Во услови на кризна состојба владата дејствува и ги презема сите активности согласно законот за управување...

Четворица скопјани се новозразени со коронавирус, сега бројката е 35

Министерството за здравство информира дека денешната бројка на заболени со коронавирус во земјата – состојба до 12.00 часот е 35. Утрово на коронавирус се...

Последни вести