вторник, октомври 22, 2019

ВМРО-ДПМНЕ предупредува: Објавувањето на законот во Службен весник е кривично дело за кое се...

Го предупредуваме директорот на Службен весник, Мартин Костовски, дека објавувањето на законот за јазици во Службен весник е кривично дело кое не застарува и...

Шеќеринска: Успеавме нашата држава да ја вметнеме под чадорот на НАТО

Во клучните моменти кога Македонија требаше да си ја обезбеди својата целовитост и стабилност, кога на Балканот некои заговараат нови граници, успеавме нашата држава...

Новогодишен прием на Димитров за дипломатскиот кор во Македонија

Министерот за надворешни работи Никола Димитров беше домаќин на традиционалниот новогодишен прием за дипломатскиот кор во Република Македонија. На приемот, како што соошти МНР,...

Грција експресно одговори на критиките од Русија за менувањето на името на Македонија

Грчкото Министерство за надворешни работи ги отфрли критиките на Москва во врска со Договорот за решавање на спорот околу името помеѓу Грција и Македонија...

Османи за ТВ21: Од денес албанскиот јазик е службен во Македонија

Вицепремиерот Бујар Османи кој вечерва е гостин во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 ексклузивно изјави дека Талат Џафери пред 10 минути го потпишал...

ФОТО: Џафери потпиша- Законот за јазици ќе биде објавен во „Службен весник“

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на својот официјален профил на Фејсбук објави дека Законот за употреба на јазиците, или во јавноста познат како Закон...

Османи за ТВ21: Од утре, Талат Џафери може да ги води седниците на албански...

Во вечерашното издание на дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, вицепремиерот Бујар Османи за ТВ21 вели дека од утре спикерот Талат Џафери седниците кои...

Соживотот постои само во вашите партиски брошурчиња, осуди и казни за лудаците во медиумите...

Актерот и поранешниот директор на Драмскиот театар Сашо Тасевски, преку фејсбук статус му даде поддршка на ракометниот репрезентативец Стојанче Стоилов. “Види вака Стојанче Стоилов, жити...

ТОЛКУ ОД СНЕГОТ: Еве какво време не` очекува во наредните денови

Времето утре ќе биде сончево со умерена облачност, студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Во североисточните делови ќе има услови за слаби...

Москва: Преименувањето на Република Македонија да го разгледа Советот за безбедност на ОН

Официјална Москва смета дека прашањето за преименувањето на Република Македонија, кое помина со усвојувањето на измените на Уставот во македонскиот Парламент, треба да се...

Последни вести