петок, април 3, 2020

Курц: Гледаме дека во Европа нема солидарност кога заканата станува сериозна и тоа ќе...

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека последиците од коронавирусот ќе се чувствуваат многу месеци и по борбата со пандемијата и дека светот ќе изгледа...

Курц: Ако ја пробијат грчката граница, мигрантите тие ќе бидат запрени на Западен Балкан

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека постои тројна безбедносна мрежа за да не се повтори мигрантската криза од 2015 година, која предвидува мигрантите да...

Во турскиот парламент фрчеа боксови: „Ердогановци“ се степаа со опозицијата

Вчера во турскиот парламент изби масовна тепачка во која се степаа пратеници од владејачката партија на Реџеп Тајип Ердоган, од една страна, и дел...

Путин: Ако одите на недозволени протести, подгответе се за бричење во затвор

Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека оние кои одат на недозволени протести треба да бидат подготвени да „дремат“ во затвор и да им бидат...

ЕУ застана цврсто зад Грција, нема отворање на балканска рута

Европската Унија ќе направи се да ги заштити своите граници, а Турција да го почитува договорот и да го сопре протокот на мигранти, порачаа...

Орбан: Во ЕУ е забрането да се зборува вака, но ова е организирана инвазија,...

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан, единствениот лидер во Европа кој подготвен да преземе какви било активности за да се спречи тековната мигрантска инвазија во...

Се надѕира ли решение: Тачи и Вучиќ на рапорт во Белата куќа

Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот претседател Хашим Тачи се состанаа во Белата куќа, соопшти Гласот на Америка на албански јазик. Според белградски Блиц, српскиот...

Ме бараат од Европа, ама доцна е – тврди Ердоган по отварањето на границите...

Турција по заострување на ситуацијата во сирискиот Идлиб, соопшти дека веќе не може да го задржува бранот бегалци. Турција нема да ги затвори своите граници...

Нови 210 заболени: Јужна Кореја е новото жариште на корона вирусот

Јужна Кореја денеска пријави 210 нови случаи на коронавирус, па сега вкупниот број на заразени достигна 3.736 лица, соопшти националниот Центар за контрола и...

Први смртни случаи од коронавирусот во Австралија и Тајланд, прв заразен во Ирска

Австралиските здравствени власти информираа дека во земјата е регистриран првиот смртен случај од коронавирус, додека истовремено во Ирска е забележен првиот случај на заразен...

Последни вести