петок, февруари 28, 2020

Путин имаше краток одговор на прашањето: Мислиш дека може да се живее со 157...

Рускиот претседател Владимир Путин поради неговата голема плата, а нејзините мали примања, бил критикуван од една сиромашна жителка на неговиот роден град Санкт Петербург. Жената...

Се планирал атентат врз принцот Хари, уапсени три лица

Tри лица се приведени при планирање обид за атентат врз принцот Хари, oбјави британски Експрес. Поранешниот началник на кралската гарда Даи Дејвис е загрижен за...

Орбан: Унгарија научи дека не мора да ѝ се допадне на уморната бриселска елита

Унгарскиот премиер Виктор Орбан во обраќањето до нацијата во неделата рече дека Будимпешта научила дека не мора да ѝ допадне на „уморната бриселска елита“,...

Вака се задржуваат младите: 36 000 евра заем за брак, долгот се брише со...

Новите мерки на Владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан вклучуваат поголем заем за семејствата со најмалку две деца, за да им се помогне да...

Македонците најмногу ги „поштоваат“ Ердоган, Меркел и Путин

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган ужива најголема благонаклонетост од граѓаните на Македонија. Германската канцеларка Ангела Меркел е втора, а трет е претседателот на...

Ердоган се закани: Ако уште еден турски војник биде повреден, ќе ја нападнеме Сирија

Турција ќе ги нападне сириските владини сили каде било во северна Сирија, ако уште еден турски војник биде повреден, изјави денеска турскиот претседател Реџеп...

Минималната плата најголема во Луксембург, најмала во Албанија

Разликите во минималната плата во европските земји се многу големи – од 213 евра во Албанија до 2.142 евра во Луксембруг, покажуваат податоците на...

Патниците од крузерот во Јапонија добија дозвола да го напуштат, нема заразени со корона...

Повеќе од 1.800 патници и речиси ист број членови на екипажот на крузерот „Ворлд дрим“, кои беа ставени под карантин во Хонгконг поради стравувања...

Бројот на жртви во нападот во Тајланд се зголеми на 30

Најмалку 30 лица се убиени, а други 58 се ранети во вооружениот напад во трговскиот центар во градот Нахон Ратчасима, во североисточиот дел на...

Викендов се заканува најсилно невреме од 2013 година

Велика Британија викендов ќе ја погоди најсилното невреме од 2013 година, наречено „Кијара“, а британската метеоролошка служба издаде предупредување дека невремето може да биде...

Последни вести