четврток, февруари 27, 2020

Само тој Божиќ, Првата светска војна престанала, а утредента се од почеток: „Ден на...

Првата светска војна започна во август 1914 година. Без оглед на тоа, пет месеци подоцна, на 25 декември, ширум Западниот фронт се слушало пеење...

ФОТО: Ова е новата прва дама на Украина која се плаши од идната нејзина...

„Ме плаши неизвесноста, која ја носи претседателската титула на сопругот, но и мојата, на прва дама на Украина“, изјавила сопругата на...

Ден по протестите, Париз изгледа вака: Елисејските полиња опустошени, скршени излози, графити со страшни...

Ден по насилните протести во Париз, славната авенија Елисејски полиња е во хорор состојба - со антивладини графити по ѕидовите и скршени излози на...

Спречен атентат против поранешниот француски претседател Франсоа Оланд

Припадник на терористичка ќелија, која беше демонтирана на 29 април, планирал да ја нападне претседателската палата во Париз, полицијата и поранешниот претседател Франсоа Оланд,...

Силен земјотрес со јачина од 7,4 степени ги погоди Карибите, издадено предупредување за цунами...

Земјотрес со јачина од 7,4 степени ја погоди областа помеѓу Куба и Јамајка на Карибите, соопшти Евро-медитеранскиот институт. Силен земјотрес беше почувствуван околу 21:10 часот...

„Глорија“ носи сè пред себе во Каталонија

Незапамтена бура ја зафати Шпанија. Невремето е наречено „Глорија“ и носи се пред себе. Најпогоден е градот Жирона во Каталонија.На видеото може да се...

Сорос и Кох се здружуваат: Ќе создаваат нова визија за надворешната политика на САД

Освен што се билионери и трошат многу од нивното богатство да промовираат одредени каузи, левичарскиот финансиер Џорџ Сорос и десничарот Чарлс Кох имаат нешто...

Три години секој ден пушела е-цигари и еве како завршила

Мади Несон (18) имала треска, силна болка во бубрезите и имала потешкотии при дишењето пред да падне во кома. Лекарите веруваат дека сето ова...

Папата Франциско: Католичката црква веќе нема да ги прикрива сексуалните злосторства

Папата Франциско денеска вети дека Католичката црква никогаш повеќе нема да ги прикрива сексуалните злосторства и побара од свештениците, кои силувале и малтретирале деца,...

ВИДЕО: Полицаец застрела бремена жена

На социјалните мрежи се појави видео од трагична пресметка меѓу полицаец и 45-годишна жена која смртно настрада. Инцидентот се случил синоќа во градот Бејтаун...

Последни вести