вторник, ноември 24, 2020

Откриени два нови трупа во Помпеја – господар и слуга кои загинале во ерупцијата...

Археолозите открие целосно зачувани остатоци од две лица кои загинале за време на вулканската ерупција на Везув која го уништила античкиот римски град Помпеја...

Велешка „Брако“ создаде моќна еколошка машина за чистење

Скопје, 22 ноември 2020 (МИА) – Велешката компанија „Брако“ ја произведе првата еколошка машина во Европа за одржување хигиена во урбани средини под брендот„Green...

Гугл Мапс со нова опција: Ќе покажува колкав метеж има во јавниот превоз

Дури и во најдобри времиња не е пријатно да се биде во воз или автобус полн патници, а сега, во време на корона вирус...

Apple почна со тестирање на смартфон на преклоп

Откако Samsung го разви и почна да го продава Galaxy Fold се појавија и шпекулации дека Apple работи на првиот смартфон на преклоп. Се појавија...

Nintendo ја оживеа Game & Watch, една од најстарите рачни конзоли

Nintendo ги израдува гејмерите со претставувањето на една од нивните најстари рачни конзоли, Game & Play oд 80-тите. Конзолата Game & Watch е претставена во...

Додека светот воведува 5G, руски научник веќе разви 6G?

Експертите разговараат за можностите за нов стандард за мобилни комуникации – 6G, кој ќе ги обедини индустриските и секојдневните паметни уреди и ќе ја...

Новиот Плејстејшн 5 во ноември за 400 и 500 долари

Јапонската компанија Сони објави дека следната генерација на својата позната конзола за видеоигри, Плејстејшн 5 ќе ја пушти во продажба во ноември. Јапонската компанија објави...

Гигантот „Samsung“ згази во 2019 – продаде 6,7 милиони Galaxy 5G телефони

Јужнокорејскиот технолошки гигант „Samsung Electronics“ остварил импресивна бројка на продадени примероци од моделот на паметни телефони Galaxy 5G во изминатата 2019 година. Samsung продал над...

Samsung Galaxy S11: Четири задни камери и моќна батерија од 5.000 mAh

Кога станува збор за гласини и шпекулации во врска со изгледот и спецификациите на новата „машина“ од Samsung, долгоочекуваниот Galaxy S11, бурата не стивнува...

Сега и за на Месинџер ќе мора да имате Фејсбук профил

Технолошкиот гигант и најпопуларна социјална платформа Фејсбук предновогодишните празници и одмори ги користи за да воведе новитети во условите условите за пријавување на Месинџер...

Последни вести