четврток, јули 22, 2021

Интернет Експлорер згаснува во 2022 година

„Интернет Експлорер”, пребарувачот на Мајкрософт кој беше лансиран во 1995 година и доминираше на пазарот на пребарувачи повеќе од 10 години, спакуван во „Виндоус”,...

Еве колку ќе ве чини билетот за лет со вселенското летало на Безос

Вториот круг започна со почетна понуда од 1,4 милиони долари, според податоците на интернет-страната на „Блу ориџин“. Процесот ќе заврши со последната фаза, на...

Хеликоптерот на НАСА ја испрати првата фотографија во боја од Марс

НАСА посочува дека оваа фотографија покажала колку е потенцијално важен овој начин на преглед на теренот за идните истражувања и мисии Малиот хеликоптер Ingenuity, кој...

Маск нуди 100 милиони долари за изум за отстранување на ЦО2 од атмосферата

Американскиот милијардер Илон Маск нуди награда од 100 милиони долари на пронаоѓачите доколку смислат начини за борба против климатските промени со отстранување на јаглерод...

(ВИДЕО) Ракетата SpaceX лансираше 4 астронаути во мисијата на НАСА во вселенската станица

Капсулата Crew Dragon Endeavor и ракетата Falcon 9 денеска се лансирани од вселенскиот центар на НАСА, Кенеди во Флорида кон Меѓународната вселенска станица (ISS),...

(ВИДЕО) Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Роверот на НАСА „Упорност“ (Perseverance) за првпат се движеше по површината на Марс. Роботот со тежина од еден тон мина кратко растојание и се сврте...

Најпрецизната на светот руска снајперска пушка Сумрак како Ферари – не е за секојдневно...

Руската индустрија за лесно оружје го претстави најиновативното достигнување во последниве години – СВЛК-14С Сумрак, првата снајперска пушка на светот која може да погоди...

Судир на гигантите – Епл контра Фејсбук

Ако досега делуваше и се чинеше дека двата технолошки гиганти едноставно одбрале професионални патеки кои ги разделуваат во нивната дејност, суштината на нивните бизнис...

Тимот научници од BioNTech кој ја разви вакцината против КОВИД-19 е на чекор до...

Тимот научници од германската биотехнолошка компанија Бајонтек (BioNТеch), кој ја разви вакцината против новиот коронарен вирус САРС-КоВ-2, развива друга вакцина, за која тврдат дека...

Мобилната канцеларија на Нисан – одличен концепт за луѓе кои работат од дома

Nissan NV350 Office Pod е концептно возило претставено на автомобилскиот саем во Токио, кое секако се одржува виртуелно. Според тоа, станува збор за концепт...

Последни вести