четврток, јули 22, 2021

Nintendo ја оживеа Game & Watch, една од најстарите рачни конзоли

Nintendo ги израдува гејмерите со претставувањето на една од нивните најстари рачни конзоли, Game & Play oд 80-тите. Конзолата Game & Watch е претставена во...

Новиот Плејстејшн 5 во ноември за 400 и 500 долари

Јапонската компанија Сони објави дека следната генерација на својата позната конзола за видеоигри, Плејстејшн 5 ќе ја пушти во продажба во ноември. Јапонската компанија објави...

Sony PlayStation 5 би можело да се појави порано од очекуваното

Најпознатата играчка конзола во светот, Sony PlayStation, би требало да го добие петтиот член од семејството веќе кон крајот на оваа година, иако претходно...

Наскоро ќе играме Super Mario на смартфон

Иако Nintendo долго време најавуваше проширување на платформите на кои ќе биде достапна играта Super Mario Kart, годинава тоа конечно ќе се оствари. Точниот датум...

Играњето компјутерски видео игри позитивно влијае врз мозокот

Сè повеќе се зголемува бројот на доказите дека играњето компјутерски видео игри може да има придобивки за мозокот, како што се подобрена когнитивна контрола,...

„Fortnite“ руши рекорди: Во секој момент ја играат по 8 милиони луѓе

Видеоиграта „Fortnite“ стана вистински глобален феномен иако за првпат се појави пред помалку од една година. Бројките велат дека од почетокот на ноември оваа...

Последни вести