сабота, февруари 27, 2021

Тимот научници од BioNTech кој ја разви вакцината против КОВИД-19 е на чекор до...

Тимот научници од германската биотехнолошка компанија Бајонтек (BioNТеch), кој ја разви вакцината против новиот коронарен вирус САРС-КоВ-2, развива друга вакцина, за која тврдат дека...

Под будното око на научниците: Кон Земјата се движи астероид кој би можел да...

Астероидот 2009 JF1, според последните податоци се наоѓа на оддалеченост поголема од 375 милиони километри од Земјата, но ѝ се приближува со брзина од...

Илон Маск: Потребни ми се 1.000 вселенски бродови за да изградам град на Марс

Директорот на компанијата за вселенска технологија „Спејс Екс“, Илон Маск ,најави дека ќе му бидат потребни 20 години и 1.000 вселенски бродови за да...

Објавени уникатни фотографии од создавањето на првата советска атомска бомба

Во пресрет на одбележувањето на 75-годишнината од формирањето на руската атомска индустрија „Росатом“ објавени се уникатни историски документи за создавањето на советската атомска бомба....

Еве како изгледа денес контролната соба од фамозната нуклеарна централа Чернобил

15 новинари деновиве влегоа во остатоците од нуклеарната електрана Чернобил, снимајќи ја внатрешноста на контролната соба на реакторот. Новинарите влегле во четвртата контролна соба ,...

Опасен астероид поголем од Кеопсовата пирамида се приближува кон Земјата (ВИДЕО)

Потенцијално опасен астероид поголем од Кеопсовата пирамида, ќе ѝ се доближи на планетата Земја кон крајот на август, соопштија стручни лица од НАСА. Дијаметарот на...

Научници со квантен компјутер успеаја да го „вратат“ времето назад

Користејќи квантен IBM компјутер, група московски научници од Институтот за физика и технологија успеаја да ги „прекршат“ законите на физиката и да ја променат...

Неоткриени тајни за Чернобил: Радиоактивниот објект „Слонова нога“ убива за 300 секунди

Во срцето на забранетата зона на Чернобил се уште има радиоактивен објект наречен „Слонова нога“, кој е смртоносен и може да ги убие оние...

Овој патент требало да направи револуција во транспортот, но мистериозно исчезнал: Тоа не е...

Американскиот патент US20060071122A1 за систем за телепортација на целото тело првобитно го започнал неговиот пронаоѓач, наредник Џон Клер на 29-ти септември 2004-та година. Во описот...

Откриена најголемата тајна на пирамидите: Истражувач ја открил вистинската причина зошто се изградени овие...

Египтологот и истражувач, Ричард Бенгс, претставил интересна теорија зошто античката цивилизација изградила пирамиди. Бенкс...

Последни вести