петок, април 3, 2020

Инвестиција „тешка“ 1,2 милијарди фунти: Британците ќе го града најмоќниот компјутер на светот

За потребите на британскиот Државен метеоролошки институт, британската влада ќе инвестира 1,2 милијарди фунти за изградба на, како што го нарекоа, најмоќниот светски суперкомпјутер,...

Дали ова летало може да биде патничкиот авион на иднината?

Футуристичкиот модел кој го претстави компанијата Ербас се верува дека може да биде иднината на дизајнот на патничките авиони. Моделот Маверик на Ербас, претставен на...

Еве накаде оди иднината на авионскиот превоз

Хиперповрзаната персонализирана кабина на иднината и ротирачките седишта што ја зголемуваат економијата на просторот и удобноста се само дел од футуристичките иновации кои беа...

Јапонија работи на воведување 6Г мрежа

Јапонската влада одлучи да почне со подготовки за воведување на мобилната мрежа од шестата генерација (6Г), со намера оваа ултрабрза мрежа да почне да...

Пронајдок,кој чини 10 евра: Ученици измислија детектор за контаминирана храна

Детектор за контаминирана храна конструираа средношколците Златко Миленков и Душко Ѓорѓиев од Електро-машинското училиште „Киро Спанџов-Брко“ од Кавадарци. Нивниот професор, Димитрија Ангелков за МИА...

Успешно тестирање на рускиот интернет – Русите можат и без светска мрежа

Русија ги заврши тестирањата на сопствената мрежа за проверка на можноста на оваа земја да функционира без да биде приклучена на светскиот интернет. Тестирањето покажало...

Нов изум на Швеѓаните – смислија како бесплатно да ја загреете цела куќа

Некои се греат на дрва, некои на плин, а некои на компјутери. Различни се начините на кои се грееме за време на студените месеци,...

Јапонски хотел отпушти половина од вкупно 243 роботи: Луѓето се незаменливи и можат да...

Изгледа дека и роботите денес имаат потешкотии за да ги задржат своите работни позиции, а пример за тоа е еден јапонски хотел Henn-na "Strange"...

На листата се најде и американскиот претседател: Ова се најлошите лозинки за 2018-та година

Голем број на луѓе и натаму не сакаат да се потрудат околу заштитата на нивните мејлови и разни кориснички сметки на интернет, па користат...

Револуционерен дрон: Ќе ги чисти прозорите на висококатниците, а ќе може да гаси и...

Летонска компанија разви беспилотно летало кое што прозорците на висококатниците ќе може да ги исчисти за 20 пати побрзо време од луѓето, а покрај...

Последни вести