среда, јули 17, 2019

Путин го мрази, Русите го обожаваат: Како изгледа животот на Павел Дуров, рускиот Закерберг?

Неговото име постојано се поврзува со некој скандали, но тој е млад, амбициозен и работи постојано од различни рајски дестинации. Павел Дуров (34) е основач...

По 130 години се промени дефиницијата за поимот килограм

Научниците на 26-от состанок на Општата конференција за тежини и мерки, кој се одржа во Париз, гласаа за нов начин на кој ќе се...

Кинески научник тврди дека се родени првите ГМО бебиња

„Една бременост испадна успешна и родени се две близначки кои се природно отпорни на ХИВ“, тврди кинескиот научник Хе Џианкуи. Девојчињата „Лулу“ и „Нана“...

Како да се заштитите во случај на нуклеарна експлозија?

Владата на САД објави листа со инструкции во случај на ваков катастрофален настан. Информација плус не штети во животот, зарем не? Можноста за нуклеарна војна...

Револуционерен дрон: Ќе ги чисти прозорите на висококатниците, а ќе може да гаси и...

Летонска компанија разви беспилотно летало кое што прозорците на висококатниците ќе може да ги исчисти за 20 пати побрзо време од луѓето, а покрај...

Секојдневни навики со кои сами си ги уништувате електронските уреди и им го кратите...

Ретки се оние кои во денешно време не се постојано со телефонот во рака каде и да одат. Дали и вие сте од оние кои...

Колку луѓе досега живееле на Земјата?

Во моментов на планетата Земја живеат 7,5 милијарди луѓе. Никогаш претходно откако постои видот хомо сапиенс, Земјата не била толку густо населена. Исто така, во...

Конечно се знае што има на дното на мистериозната Сина дупка

Славната и мистериозна Голема сина дупка во Белизе конечно е истражена и знаеме што има на нејзиното дно. МИнатиот месец научна експедиција се упати на...

На листата се најде и американскиот претседател: Ова се најлошите лозинки за 2018-та година

Голем број на луѓе и натаму не сакаат да се потрудат околу заштитата на нивните мејлови и разни кориснички сметки на интернет, па користат...

Екраните што се виткаат ќе бидат најголемиот тренд во 2019 година

Откако деновиве можевте прочитате голем број информации за смартфони, таблети и фаблети со екрани на превиткување, веројатно и самите го заклучивте следното: екраните што...

Последни вести