четврток, јули 18, 2019

Наскоро ќе играме Super Mario на смартфон

Иако Nintendo долго време најавуваше проширување на платформите на кои ќе биде достапна играта Super Mario Kart, годинава тоа конечно ќе се оствари. Точниот датум...

Конечно се знае што има на дното на мистериозната Сина дупка

Славната и мистериозна Голема сина дупка во Белизе конечно е истражена и знаеме што има на нејзиното дно. МИнатиот месец научна експедиција се упати на...

Јапонски хотел отпушти половина од вкупно 243 роботи: Луѓето се незаменливи и можат да...

Изгледа дека и роботите денес имаат потешкотии за да ги задржат своите работни позиции, а пример за тоа е еден јапонски хотел Henn-na "Strange"...

Дали сте слушнале за вирусот Ryuk? Досега хакери успеале да „заработат“ над 3 милиони...

Со внимателно планирање и напад на цели исклучиво од висок профил, хакери со уценување за помалку од пет месеци успеале да „заработат“ над 3...

Digit го откри дизајнот на новиот iPhone XI

Можеби изгледа како да е прерано, но Digit тврди дека знае како ќе изгледа новиот iPhone кој треба да се појави годинава. Видеото кое...

Новиот Huawei P30 ќе има отвор за слушалки и тројна задна камера

Доколку можеме да им веруваме на фотографиите кои „протекоа“ низ социјалните мрежи, новиот смартфон на Huawei ќе пристигне во вообичаените бои на компанијата и...

Во 2018 година сме поминале повеќе од еден месец „залепени“ на екран

Во текот на изминатата 2018 година, просечниот граѓанин поминал на својот смартфон и таблет дури 36 дена. Резултатите од истражувањето на eMarketer се однесуваат на...

Најдобрите игри за вашиот нов смартфон

Ако ги искористивте новогодишните попусти и си купивте нов смартфон, време е да го „опремите“ со апликации кои ќе ви го олеснат животот и...

Играњето компјутерски видео игри позитивно влијае врз мозокот

Сè повеќе се зголемува бројот на доказите дека играњето компјутерски видео игри може да има придобивки за мозокот, како што се подобрена когнитивна контрола,...

Откриен диносаурус поголем и од Т-Рекс

Станува збор за Saltriovenator zanellai, долг околу 7,5 метри, а тежок најмалку еден тон. Во периодот кога живеел бил најголемиот диносаурус месојадец. Откако загинал...

Последни вести