сабота, октомври 19, 2019

Во 2018 година сме поминале повеќе од еден месец „залепени“ на екран

Во текот на изминатата 2018 година, просечниот граѓанин поминал на својот смартфон и таблет дури 36 дена. Резултатите од истражувањето на eMarketer се однесуваат на...

Најдобрите игри за вашиот нов смартфон

Ако ги искористивте новогодишните попусти и си купивте нов смартфон, време е да го „опремите“ со апликации кои ќе ви го олеснат животот и...

Играњето компјутерски видео игри позитивно влијае врз мозокот

Сè повеќе се зголемува бројот на доказите дека играњето компјутерски видео игри може да има придобивки за мозокот, како што се подобрена когнитивна контрола,...

Откриен диносаурус поголем и од Т-Рекс

Станува збор за Saltriovenator zanellai, долг околу 7,5 метри, а тежок најмалку еден тон. Во периодот кога живеел бил најголемиот диносаурус месојадец. Откако загинал...

Apple „продава“ iPhone модели со лажни спецификации

Истражните органи минатата недела поднесоа тужба против Apple во кој се наведува дека американската компанија не ја кажува вистината за спецификациите на екраните на...

На листата се најде и американскиот претседател: Ова се најлошите лозинки за 2018-та година

Голем број на луѓе и натаму не сакаат да се потрудат околу заштитата на нивните мејлови и разни кориснички сметки на интернет, па користат...

Универзумот ќе се распарчи и ќе се рециклира, тврди истакнат астрофизичар

Астрофизичар тврди дека ќе се случи деструктивен инцидент од космички размери кој можеби нема да стави крај на животот каков што го знаеме, но...

Како изгледаше првиот туристички лет во вселената?

Virgin Galactic на милијардерот Ричард Бренсон го изведе првиот туристички лет во вселената. Леталото SpaceShipTwo на Virgin Galactic пред три дена полета од американската пустина...

Русите ветија андроид кој танцува – испадна дека е човек маскиран во робот

Руската национална телевизија Russia-24 на гледачите им го претстави „најнапредниот човеколик робот кој знае да танцува“, па дури и го изнесе на сцена за...

Најсјајната комета на 16 декември ќе помине најблиску до Земјата

Најсјајната комета наречена 46P/Wirtanen следната недела ќе помине покрај Земјата. Тоа ќе биде една од десетте најблиски средби со вакво небесно тело од 1950 година...

Последни вести