сабота, октомври 19, 2019

Samsung има нов ривал: Huawei претстави телефон кој се витка

Huawei ќе се обиде да го победи Samsung во војната за телефони кои се виткаат, а нивниот адут е новиот уред кој има екран...

Како да се заштитите во случај на нуклеарна експлозија?

Владата на САД објави листа со инструкции во случај на ваков катастрофален настан. Информација плус не штети во животот, зарем не? Можноста за нуклеарна војна...

Колку луѓе досега живееле на Земјата?

Во моментов на планетата Земја живеат 7,5 милијарди луѓе. Никогаш претходно откако постои видот хомо сапиенс, Земјата не била толку густо населена. Исто така, во...

Секојдневни навики со кои сами си ги уништувате електронските уреди и им го кратите...

Ретки се оние кои во денешно време не се постојано со телефонот во рака каде и да одат. Дали и вие сте од оние кои...

Путин го мрази, Русите го обожаваат: Како изгледа животот на Павел Дуров, рускиот Закерберг?

Неговото име постојано се поврзува со некој скандали, но тој е млад, амбициозен и работи постојано од различни рајски дестинации. Павел Дуров (34) е основач...

По 130 години се промени дефиницијата за поимот килограм

Научниците на 26-от состанок на Општата конференција за тежини и мерки, кој се одржа во Париз, гласаа за нов начин на кој ќе се...

Microsoft ја претстави светлата верзија на Windows 10

Само што го средија октомврискиот апдејт, од Microsoft велат дека се подготвени за нов апдејт во кој ќе воведат и еден новитет за Windows...

И новиот iPad Pro се витка ама не на добриот начин

Во последните две недели на големо се зборува за новата технологија која овозможува екраните на разни таблети и смартфони да се виткаат, но никаде...

Sony наскоро ќе претстави контролер за PlayStation со екран чувствителен на допир?

Компанијата Sony минатата година предаде документи за патент кој се однесува на контролер наменет за гејминг конзолата PlayStation кој што поседува екран чувствителен на...

НАСА откри кога ќе го испрати првиот човек на Марс

Американската вселенска агенција верува дека ќе го испрати првиот човек на Црвената планета во следните 25 години, но сега засега за реализација на мисијата...

Последни вести