четврток, ноември 14, 2019

Овие три земји се најбезбедни во светот во случај на катаклизма и Трета светска...

Универзитетот Отаго од Данидин, Нов Зеланд, ги објави резултатите од истражувањето кое го направија во врска со тоа кои места на земјата би биле...

„Матрјошка“ – 800 милиони години стар дијамант каков што светот нема видено досега

Уникатниот дијамант со скапоцен камен во него, наречен „Матрјошка“, кој беше пронајден во Сибир, се верува дека е стар 800 милиони години и дека...

Тој е најозлогласениот убиец во историјата на САД според ФБИ

ФБИ го прогласи за најозлогласен убиец во историјата на САД Семјуел Литл, кој е осуден на три доживотни казни затвор, а во текот на...

Од овчар до милионер: Приказна која мора да ја прочитате

“Ако заработувам пари, исто така и работниците. Мојот профит е нивна добивка, а нивната среќа е мојата среќа”, вели Хамди Улукаја, сиромашен курдски овчар,...

Овие работи носат голема среќа во вашиот дом, според фенг шуи експертите

За да ја привлечете позитивната енергија и среќата во вашиот дом, фенг шуи експертите препорачуваат овие 4 работи уште денес да ги додадете и...

Која е Марина Абрамовиќ – жената која ја плаќаат стотици илјади евра за да...

Последниов период цела Србија, но и регионот пошироко, е опседнат со Марина Абрамовиќ, познатата уметница на перформанси која во Белград ја отвори големата изложба...

Пророштва кои ја заледуваат крвта во вените, а за кои не сте слушнале

Нострадамус, Тарабичи, Баба Ванѓа … Овие се авторите на најпознатите пророштва, кои ја добиле својата комерцијална намена. Постојат илјадници помалку познати предвидувања за кои...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Колку сте интелигентни се гледа и во начинот на кој јадете

Можеби им звучи смешно на многумина, но најновото истражување покажа дека ако се извалкате додека јадете, ова е еден од показателите за интелигенција. Имено, луѓето...

Зошто луѓето со „0“ крвна група се посебни?

Лидерството, активноста, енергијата и фокусираноста се меѓу најдобрите особини кои им се препишуваат на луѓето со 0 крвна група. Тие можат да бидат силни, продуктивни,...

Стоматолози извадоа 526 заби од устата на седумгодишно дете

Индиски орални хирурзи и стоматолози изведоа операција на седумгодишно момче и му извадоа 526 заби од устата, објави Business Insider. Родителите на момчето идентификувано како...

Последни вести