четврток, јануари 23, 2020

Рецепт: Зачин што ги брише подочниците, а сите го имаме дома

Куркумата најчесто се користи во исхраната, но може да биде одлична помош во борбата против подочниците кои се вистински кошмар и за мажите и...

За дневното консумирање вода, мобилните и имунитетот – совети од личниот лекар на Путин

Академик Богдан Владимирович Городиски е член на медицинскиот тим кој лично се грижи за здравјето на рускиот претседател Владимир Путин. Городиски неодамна одржа предавање...

Не правете фурна од спалната соба за да ви биде топло навечер во зима...

Кога ќе фатат зимските минусни температури, сите оние кои немаат греење во спалните соби (а и оние кои имаат не се ништо поарни), душа...

Пилешка супа или чај – кој е вистинскиот лек за настинка?

Пилешка супа или чај – кој е вистинскиот лек за настинката која е честа појава во овие ладни зимски денови е тешко да се...

Пет совети како да го зачувате имунитетот оваа зима и да не „прегорите“ за...

Зимата со себе носи среќни празници, но и многу вируси. За да останете здрави и да уживате во претстојните празници, послушајте ги нашите совети: Вежбајте,...

Раното будење носи ризик од болести

Човечкиот организам е создаден така што, дење да работи, а ноќе да одмора. Поради одредени последици од тоа, генетичари од Универзитетот на Алабама сметаат...

Зошто треба да јадете урми?

Овие слатки плодови помагаат за многу здравствени проблеми, а за нивната корист малку се знае. Урмите се корисни во борбата против многу болести. Богати се...

ЕДНОСТАВЕН ТЕСТ: За само 30 секунди дознајте дали имате проблем со срцето?!

Срцето на човекот е толку силно, толку многу што може да чука и кога е отстрането од телото. Од таа причина како и многу...

Го викаат “златно млеко“ или “куркума лате“: Овој рецепт за здравјето е бомба

Куркумата веќе неколку години е многу популарен зачин, не само заради широко распространетата употреба во кулинарските уметности, туку и заради многуте здравствени придобивки. Куркумата е...

Запишете си го овој рецепт: Домашна маст против болни зглобови- помага веднаш по првото...

Оваа маст се подготвува од едноставни состојќи, кои во кујната ги поседува секоја домаќинка. Овој рецепт сакаме да го поделиме со вас, бидејќи е...

Последни вести