петок, ноември 15, 2019

Иако му пропаднаа сите ресторани, Џејми Оливер си исплати милионски бонус

Иако над 1.000 вработени кои беа персонал во неговите ресторани останаа без работа откако ресторанскиот ланец на Џејми Оливер пропадна поради банкрот минатата година,...

Вкусно – превкусно: Лепче со цимет, ѓумбир и сос од чоколадо

СОСТОЈКИ: 5 г сув квасец 2 лажици светол кафеав шеќер 450 г бело брашно, плус уште малку за набрашнување 1 лажичка сол 2 лажички...

Листа на најздрави салати

Салатите се многу здрав оброк, но дали знаевте дека некои се сепак подобри за вашиот организам од другите благодарение на нутриентите кои ги содржат....

Џејми Оливер го има најдобриот рецепт за макарони со кашкавал

Макарони со растопен, сочен, растегнат кашкавал. Јадење што речиси нема човек кој не го обожава и е прилично лесно за подготвување. [youtube https://www.youtube.com/watch?v=DonJQk9_OBg] Рецепти за макарони...

Рецепт на денот: Брза кремаста торта без печење

Потребно е: 500 г бисквити со путер 1 л млеко 5 лажици шеќер 2 кесички пудинг од ванила 2 лажици брашно 2 лажици нишесте ...

Ова бил омилениот колач на Јосип Броз Тито, еве како да го подготвите

Животот на Маршалот Јосип Броз Титот се уште е топ тема во регионот. Интересно е што малкумина знаат дека маршалот се опуштал...

Рецепт на денот: Едноставен и вкусен ручек!

Состојки: 50 дкг печурки 40 дкг шунка 3 парчиња леб

Овој трик не сте го знаеле: Зелена банана може да претворите во зрела за...

Зелените банани не им изгледаат привлечно на луѓето се додека не ја добијат жолтата боја, што понекогаш не се случува така брзо.

Како наеднаш да испечете четири американски палачинки за две минути

Кога ќе се спомене правење палачинки, повеќето луѓе ги фаќа нервоза поради времето кое треба да го поминат над шпоретот. Но, YouTube...

Кралски појадок: Сендвич со кременадла, јајце и кашкавал

Ова е вистински кралски појадок со кој може да ги изненадите сите во недела наутро: богат сендвич со месо од кременадла, топен...

Последни вести