четврток, јули 22, 2021

Кopoнaвиpycoт ocтaвa тpajнa штeтa нa eдeн opгaн – eвe зa кoj ce paбoти

Коронавирусот е вирус кој првенствено ги напаѓа белите дробови. Но освен нив, таа може да ги нападне и бубрезите, срцето итн. Ковид-19 може да ги...

Откриени нови симптоми на Ковис-19 кои најверојатно се поврзани со индискиот вид

Индија во моментов е најпогодена од коронавирусот, а лекарите од Бенгалуру (Карнатака, Индија) веруваат дека откриле неколку нови симптоми на инфекцијата, кои најверојатно се...

Препознајте и реагирајте навреме: Овие симптоми се показател дека во вашето тело се појавил...

Крвните згрутчувања се механизам на телото што предизвикува запирање на крварењето кога станува збор за мали ранички. Тие се појавуваат кога ќе се исечеме,...

Тероија која им ја заледи крвта на докторите: Kовид 19 диреkтно предизвика дијабетес?

Повеќе од 350 лекари известуваат за сомневање за дијабетес предизвикан од Ковид, и тоа тип 1 и тип 2. Доктор од лондонскиот кралски колеџ...

Какви се симптомите на британскиот сој на коронавирусот?

Симптомите кај новиот сој на коронавирусот, кој најпрво беше откриен во Британија, малку се разликуваат од досега познатите. Почесто се појавуваат симптоми како кашлица, болки...

Kрвната плазма од вакцинираните e поефикасна од плазмата од оздравените пациенти

Истражување спроведено во руската Воена-медицинска академија „Киров“ покажало дека третманот на пациенти заболени од Ковид-19 со крвна плазма донирана од вакцинирани лица е поефикасна...

На страна влијанието на другите болести – еве зошто КОВИД-19 различно се манифестира кај...

Болеста која ја предизвикува новиот коронавирус, КОВИД-19, покажа и докажа во безброј наврати дека различно се манифестира и на различен начин влијае врз здравјето...

Витаминот Д и омега-3 киселините го намалуваат ризикот од Ковид-19 кај старите лица

Редовното внесување на витамин Д и омега-3 киселини го зајакнува имунолошкиот систем кај постарите луѓе, до тој степен што може да им помогне да...

Пет совети како да го зачувате имунитетот оваа зима и да не „прегорите“ за...

Зимата со себе носи среќни празници, но и многу вируси. За да останете здрави и да уживате во претстојните празници, послушајте ги нашите совети: Вежбајте,...

Раното будење носи ризик од болести

Човечкиот организам е создаден така што, дење да работи, а ноќе да одмора. Поради одредени последици од тоа, генетичари од Универзитетот на Алабама сметаат...

Последни вести