четврток, јули 22, 2021

Предлог за десерт: Мафини со лимони и суво грозјe

Потребни состојки: 100 г путер 170 г шеќер 2 јајца 260 г брашно 30 г овесни снегулки ½ прашок за печиво Прстофат сол 60...

Доколку сте љубители на палачинки, овој рецепт за солени палачинки е идеален оброк за...

Потребни состојки за палачинките: 125 г пченкарно брашно, 75 г пченично брашно, 2 јајца, 1 лажичка сол, 200 мл млеко, 2 лажици маслиново масло,...

Празнични десерти кои секој може да ги направи

Се ближат новогодишните празници, а тоа значи многу вкусна храна на нашите трпези. Оваа година не мора да вложите премногу време за да направите убав...

Чајот од цимет ги топи килограмите за рекордно време, но само ако го приготвите...

Без правилна исхрана и тренинг, невозможно е да се симнат килограмите, но овој чај може значително да придонесе за ослободување на телото од вишокот...

Големи грешки на верниците кои постат: Намирници кои не се посни, а сите упорно...

Познато е дека постот не е само строго воздржување од храна, туку и од лоши мисли и дела, но многу верници не сакат да...

Нема поубав вкус за студени денови: Подгответе домашно греено вино, ќе уживате!

Грееното вино во овој период од годината е одлично за оние кои сакаат малку повеќе да се релаксираат и да уживаат во неговиот прекрасен...

Иако му пропаднаа сите ресторани, Џејми Оливер си исплати милионски бонус

Иако над 1.000 вработени кои беа персонал во неговите ресторани останаа без работа откако ресторанскиот ланец на Џејми Оливер пропадна поради банкрот минатата година,...

Вкусно – превкусно: Лепче со цимет, ѓумбир и сос од чоколадо

СОСТОЈКИ: 5 г сув квасец 2 лажици светол кафеав шеќер 450 г бело брашно, плус уште малку за набрашнување 1 лажичка сол 2 лажички...

Листа на најздрави салати

Салатите се многу здрав оброк, но дали знаевте дека некои се сепак подобри за вашиот организам од другите благодарение на нутриентите кои ги содржат....

Џејми Оливер го има најдобриот рецепт за макарони со кашкавал

Макарони со растопен, сочен, растегнат кашкавал. Јадење што речиси нема човек кој не го обожава и е прилично лесно за подготвување. Рецепти за макарони со...

Последни вести